Trening Jacobsona, nazywany również progresywną relaksacją mięśni (ang. progressive muscle relaxation), to technika relaksacyjna opracowana przez amerykańskiego lekarza Edmunda Jacobsona. Jacobson udowodnił naukowo, że nadmierne napięcie mięśni jest powiązane z zaburzeniami emocjonalnymi. Innymi słowy, zachodzi sprzężenie zwrotne pomiędzy napięciem emocjonalnym, a napięciem mięśni.
Trening Jacobsona: związek ciało – emocje
Trudne emocje wywołują napięcie ciała, a spięte ciało potęguje trudne emocje, które jeszcze bardziej stresują ciało.
Stosując trening Jacobsona (progresywną relaksację mięśni metodą Jacobsona) rozluźniasz kolejne partie mięśni. W ten sposób zmniejszając napięcie mięśni zmniejszasz napięcie emocjonalne. Trening Jacobsona polega na nauce napinania i rozluźniania mięśni aż do pełnej automatyzacji.
Wnioski ze swoich dwudziestoletnich badań Jacobson opisał w książce „Progresywna relaksacja” (1929), ale o wiele bardziej popularna jest jego pozycja „Musisz się odprężyć” (1934)
Korzyści treningu Jacobsona
Jacobson dowiódł naukowo, że jego progresywna relaksacja mięśni korzystnie wpływa na:
- problemy emocjonalne
- przeciwdziała stanom lękowym
- bezsenność (poprawa jakości snu)
- polepsza pracę narządów wewnętrznych (np. choroba wrzodowa żołądka)
- zmniejsza nadciśnienie krwi
Trening Jacobsona – PRZEBIEG
- Wszystkie ćwiczenia wykonujesz z zamkniętymi oczami (jeśli jesteś wzrokowcem), albo korzystając ze słuchawek (jeśli jesteś słuchowcem). Chodzi o to, aby maksymalnie skoncentrować się na uczuciach napinania i rozluźniania mięśni.
- Pozycja ciała: siedząca (leżąca lub stojąca; niektóre mięśnie trudno napiąć w danej pozycji).
- Czas i miejsce: Spokojne, dające poczucie komfortu. Pamiętaj, aby wyłączyć telefon, komunikatory, zapewnić sobie maksimum czasu dla siebie.
- Trening Jacobsona stosujesz systematycznie, każdego dnia, najlepiej o tej samej porze.
- Napinasz i rozluźniasz kolejne partie mięśni. Czas napięcia mięśni w tym treningu Jacobsona to około 5 sekund. Czas rozluźnienia mięśni około 10 sekund.
- Skupiasz się na aktywności fizycznej oraz psychicznej. Zauważasz różnicę między odczuciami napięcia i relaksu danego mięśnia lub grupy mięśni. Zrelaksowany mięsień jest ciepły i ciężki, stąd pewne podobieństwo doświadczenia treningu Jacobsona z treningiem autogennym Schultza.
Uwagi:
Kluczowa w Treningu Jacobsona jest umiejętność rozróżniania odczuć towarzyszących stanom napięcia i rozluźnienia mięśni. Kiedy to umiesz, to w chwili stresu, w chwili zwiększonego napięcia emocjonalnego, trudnej sytuacji, potrafisz uświadomić sobie napięcie w swoich mięśniach. Trening Jacobsona daje Ci możliwość automatycznego rozładowania tego napięcia mięśniowego, a co za tym idzie – rozładowania napięcia emocjonalnego.
Wraz z Treningiem Jacobsona otrzymujesz „Trening autogenny 1 – Odczuwanie ciężaru”.
Jeszcze nie ma żadnych ocen.